Autor Wiadomość
Miv
PostWysłany: Śro 22:43, 17 Mar 2010

1. Posty należy pisać w języku polskim literackim (ogólnopolskim dialekcie kulturalnym stosowanym na przykład w literaturze pięknej), poprawnie gramatycznie i stylistycznie. Duża ilość błędów, nawet, jeżeli post zawiera błyskotliwą treść, sprawia, iż czytanie przestaje być przyjemnością, a staje się katorgą. Poprawność językowa (i generalnie jakość posta) decyduje o przychylności bądź jej braku ze strony mistrzów gry. Pośrednio zatem wpływa na fabułę. W rozgrywce RPG typu PBF, w której nie stosuje się mechaniki (czyli w tak zwanym storytellingu), język jest naszym "systemem" gry i traktować go należy jak wszystkie reguły w grach ogólnie (czyli bez naginania zasad).

Forum, choć nie prowadzi konkursu na znajomość teorii języka polskiego, opiera się głównie na słowie pisanym i z tego powodu dąży do jak najlepszego poziomu literackiego. Należy mieć na uwadze odbiorcę - stosowanie poprawnej polszczyzny jest wyrazem szacunku dla czytelnika i przejawem tak zwanej kultury języka. Kultura ta powinna być rozumiana nie tylko jako unikanie błędów, ale również próba urozmaicenia słownictwa i trzymanie się pewnych kanonów estetycznych.

W skrócie: prosimy o pisanie postów jak najstaranniej. Nikt nie będzie rozliczany ani z talentu, ani z włożonej w pisanie pracy, ale z efektów - owszem.

Dobrym przyjacielem osób mających trudności z poprawnym pisaniem są przeglądarkowe narzędzia do sprawdzania pisowni oraz słownik.


2. Opisując wydarzenia dotyczące naszej postaci (i jakiekolwiek w grze) należy stosować narrację trzecioosobową, w czasie przeszłym dokonanym. Oczywiście są od tej zasady wyjątki, w zarysie ogólnym jednak forma ma przypominać snutą przez gracza do spółki z Mistrzem Gry opowieść o wydarzeniach minionych.

Patrząc na typy narracji, w przypadku graczy będzie to głównie narracja personalna, zaś w przypadku GM: auktorialna. Dla osób nie znających teorii języka polskiego wystarczy powiedzieć: gracze opisują wydarzenia w swoich postach wydarzenia głównie z perspektywy bohatera, zaś Mistrzowie Gry obiektywnie.

Dialogi i monologi należy pisać od myślników w przypadku stosowania mowy niezależnej oraz wplatać w narrację w przypadku stosowania mowy zależnej.


3. Nie ma narzuconej odgórnie objętości posta jako optymalnej. Czasami konieczne jest pisanie postów krótkich, by poprowadzić dialog bądź wprowadzić pewien dynamizm, a czasami można sobie pozwolić na wielostronicowe opisy. Piszcie tyle, ile chcecie. Ważne, by pisanie sprawiało przyjemność i zarazem nie hamowało rozgrywki innym graczom. Częstotliwość postów będzie zapewne zmienna. Czasami Mistrzowie Gry są w stanie odpisać po kilkunastu minutach, czasami trzeba wykazać się cierpliwością i poczekać kilka, do kilkunastu dni. PBF to rozgrywka nastawiona długoterminowo.


4. Raz napisany post na forum fabularnym nie powinien ulegać edycji w celu zmiany jego treści. Poprawianie literówek, ogólna korekta językowa - są to rzeczy dopuszczalne. Nie ma jednak możliwości wycofania się z raz powziętej decyzji (choć można oczywiście zmienić zamiary swojej postaci w następnym poście). W chwili, gdy post zostaje wklejony do tematu jest traktowany jako deklaracja gracza i element fabuły bez względu na to, czy Mistrz Gry zdążył odpisać, czy jeszcze nie.


5. Nie powtarzajcie w swoich postach treści, która znajduje się w postach powyżej. Tyczy się to przede wszystkim dialogów. PBF to gra, pewna doza nienaturalności jest tu dopuszczalna, a dialogi wcale nie muszą brzmieć realistycznie. Mogą być rozbudowane i zawierać więcej treści niż byłoby to wskazane w prawdziwej rozmowie. Poruszamy się w obrębie beletrystyki, a nie dokumentu.
Jeśli chcecie odgrywać dialogi myślnik pod myślnikiem, możecie użyć w tym celu komunikatorów, poczty elektronicznej, PM czy jakichkolwiek innych dróg komunikacji i następnie wkleić owoc waszej pracy. Jeśli wolicie rozegrać wszystko na forum, musicie się pogodzić z pewną teatralizacją opisywanych sytuacji.

Przykład jak NIE NALEŻY pisać:

Cytat:
Post pierwszego gracza:

Kol Skywalker spojrzał krytycznie na syna.
- A więc tu się schowałeś, leniu. Dlaczego nie medytujesz z resztą adeptów?

Post drugiego gracza (odpowiedź):

- A więc tu się schowałeś, leniu.
- Wcale się nie schowałem
- odparł wesoło Cade Skywalker.
- Dlaczego nie medytujesz z resztą adeptów?
- Nudzą mnie te medytacje.


Przykład jak NALEŻY pisać:

Cytat:
Post pierwszego gracza:

Kol Skywalker spojrzał krytycznie na syna.
- A więc tu się schowałeś, leniu. Dlaczego nie medytujesz z resztą adeptów?


Post drugiego gracza:
Cade Skywalker odpowiedział wesoło.
- Wcale się nie schowałem. A te medytacje mnie nudzą.


UWAGA: Zasada ta dotyczy oczywiście treści postów napisanych niedawno w stosunku do odpowiedzi, którą piszemy. Przytaczanie myśli czy wypowiedzi sprzed parunastu postów jest jak najbardziej na miejscu.


6. Wypowiedzi postaci należy pisać kursywą. Ważniejsze nazwy własne, imiona, lokalizacje, zaznaczenie miejsca akcji czy pory dnia oraz akcentowane słowa można (ale nie trzeba) pisać czcionką pogrubioną. Ułatwia to orientację w tekście, gdy posty są obszerniejsze.


7. W tematach fabularnych, podczas gry, można zamieszczać komentarze techniczne bądź pytania do mistrzów gry. Najlepiej jest to robić w taki sposób, że pod treścią fabularną naszego posta dodajemy zapis

[off] nasze pytanie do Mistrza Gry / jakiś komentarz poza grą [/off]


8. Prosimy graczy nie stosować innych kolorów czcionki, niż standardowy. Mistrzowie Gry używają kolorów do zaznaczenia zmian drogą edycji bądź komentarzy technicznych, pozafabularnych.